Wincenty z Kielczy

Wincenty z Kielczy

Życie duchownego
Pierwsza wzmianka o Wincentym z Kielczy pojawia się ok. roku 1222 kiedy to był kapelanem biskupa krakowskiego. Później w roku 1227 został kanonikiem krakowskim. Kolejnym ważnym etapem było wstąpienie do zakonu ojców dominikanów w Raciborzu. Pełnił tam nawet funkcję przeora klasztoru i piastował tę funkcję przez rok. W tym klasztorze zmarł ok. 1262 roku. Co ciekawe historycy toczą do dziś spór o to skąd tak naprawdę pochodził Wincenty z Kielczy. Konflikt ten bierze się z faktu, iż nie wiadomo jest do końca o jaką miejscowość chodzi: czy są to Kielce czy może mała miejscowość koło Strzelec Opolskich – Kielcza.

Łacińskie dzieła
Jak już zostało wspomniane wcześniej Wincenty z Kielczy był zarówno pisarzem jak i kompozytorem. Jednak tutaj skupimy się przede wszystkim na jego twórczości muzycznej. Warto dodać, że z racji tego, że był duchownym to wszystkie jego dzieła powstawały w języku łacińskim.
Wincenty z Kielczy jest autorem tekstu i muzyki do oficjum Historia gloriosissimi Stanislai . To właśnie jedną z części z tego oficjum jest hymn Gaude Mater Polonia . Utwór do dziś śpiewany w kościołach. Inną częścią oficjum jest utworzony na melodii chorału gregoriańskiego Oh salutaris Hostia . Do innych ważnych utworów autorstwa Wincentego z Kielczy jest: Dies adest celebris , Ortus de Polonia czy sekwencja Laeta mundur . Do pewnego momentu przypisywało się Wincentowi z Kielczy autorstwo Bogurodzicy jednak jak ustalono później powstała ona nieco wcześniej.

Marta Kotas 2008.09.03

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :