Habakuk

Habakuk

Grupa Habakuk jest częstochowską formacją reggae powstałą w 1989 roku. Nazwa grupy pochodzi od imienia biblijnego proroka Habakuka.
Początki grupy to czasy kiedy przy wspólnym jamowaniu spotykały się dwie grupy: częstochowski Engaddi złożony z Wojciecha „Brody” Turbiarza (lider Habakuka) i będziński Samuel złożony z kolei z braci Jacka i Mariusza Karolewskich . Wynikiem tych spotkań było powołanie w 1990 roku grupy, do której początkowo wchodzili: Wojciech Turbiarz, Jacek i Mariusz Karolewscy, Irena Toborek oraz Paweł „Smerda” Derda. Rok później do zespołu dołączyli jeszcze: Wojciech Kowalski, Piotr „Fi” Hutny i Artur Szumlas. W tym składzie Habakuk występował na wielu festiwalach reggae organizowanych w Polsce w latach 1992-1993.
W roku 1991 ukazała się również pierwsza kaseta demo „Party”, która jest zapisem imprezy reggae studenckiej organizowanej w częstochowskich studenckim radiu Klika.
Rok 1993 to przerwa w koncertowaniu i skupienie się na poszukiwaniu swojego wizerunku i swojego stylu. Zespół Habakub ponownie zaczął koncertować w 1994 roku jednak ich styl zmienił się z reggae na bardziej rockowy. W tym czasie w skład zespołu wchodzili: Wojciech Turbiarz, Paweł Derda, Wojciech Cyndecki, Dominik Ludiwn, Andrzej „Harry” Łozwski oraz Andrzej Szumlas. Jednak to nie koniec roszad personalnych w zespole. W 1997 roku z zespołu odszedł Dominik Ludwin, a na jego miejsce pojawił się Jaromir Puszek, a także doszedł Piotr „Dziki” Chrząstek. Jego pojawienie się wprowadziło do stylu muzycznego Habakuka elementy rapu. W tym samym roku odszedł Piotr Dreda, którego zastąpił Michał Walczak. Jednak rok ten to nie tylko zmiany personalne, to również nagranie materiału „Rub Ritual”, a także liczne koncerty.
W roku następnym dokonały się kolejne zmiany w zespole. I tak zespół w 1998 roku tworzyli: Wojciech Turbiarz, Wojciech Cyndecki, Jaromir Puszek, Krzysztof „Kiczu” Niedźwiedzki, Jacek Otręba oraz Artur Szumlas. W tym składzie Habakuk nagrał płytę „Mniam! Mniam! Rege”, której premiera miała miejsce w marcu 1999 roku. W tym też roku zespół wystąpił jako supprot dla Mad Professorem i Macka B., czyli gwiazd światowego reggae. Po tych koncertach z zespołu odszedł Jacek Otręba, a zastąpił go Daniel Pomorski. Do grupy dołączył również Mikołaj Kopeć.
W roku 2000 Habakuk, aby uczcić 10lecie swojego istnienia wydał album „Rub Pulse”, który został ciepło przyjęty przez środowisko muzyczne, a Gazeta Wyborcza wymieniła Habakuk jako jedną z największych nadziei polskiej muzyki.
W tym samym roku z zespołu odszedł Daniel Pomorski, a na jego miejsce przyszedł Marek Makles. Również w tym roku zespół sporo koncertował w całej Polsce.
Rok później z zespołem nawiązała współpracę Monika Biczysko, która wystąpiła z nimi podczas kilku ważnych festiwali: Afryka w Toruniu, Punkowa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Krakowie czy na finałowym koncercie Wiosna Reggae – Marleyki 2001 we Wrocławiu oraz Przystanek Woodstock.
Na jesieni 2001 roku z zespołu odszedł Mikołaj Kopeć, a zastąpił go Adam Celiński.
Rok 2002 to kolejna płyta Habakuk „Muzyka Słowo Liczba Kolor”. W telewizji ukazał się teledysk do utworu „Wrażenia.
W roku 2003 Habakuk ruszył w trasę koncertową Rege Tonite, w ramach której odbył blisko 37 koncertów w całej Polsce. Rok później wyruszył w trasę Punky Reggae Party, gdzie występował z zespołami Farben Lehre i Proletaryatem. Habakuk ma na swoim koncie również współpracę z Muńkiem Staszczykiem w projekcie Rege Inna Polish Stylee.
Kolejny krążek, tym razem winyl „Hub –a – dub” ukazał się pod koniec 2005 roku, a także album „4 Live”, który poprzedzony był singlem „Życia Rytm”. Na płycie gościnnie wystąpili m.in.: Muniek Staszczyk, Reggaenerator, BobOne, DaBass, czy Janusz „Yanina” Iwański.
Rok 2007 to przede wszystkim drugi występ podczas Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą oraz koncert podczas festiwalu Off festiwal i festiwalu w Glastonbury.
8 lutego 2008 roku w Grudziądzu Habakuk zagrał koncert z okazji swoich osiemnastych urodzin.
Obecnie w skład formacji Habakuk wchodzą: Wojciech „Broda” Turbiarz, Wojciech Cyndecki, Krzysztof Niedźwiecki, Jaromir Puszek, Marek Makles, Adam „Roccko” Celiński oraz Piotr „Jackson” Wolski.

Marta Kotas 2009.02.19

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :